- Komerční sdělení -zprávy
HomeFinancePrůměrná mzda v Česku se navzdory krizi zvyšuje

Průměrná mzda v Česku se navzdory krizi zvyšuje

Platy v Česku se i přes ekonomickou krizi ve 2. čtvrtletí zvýšily o 622 Kč na 22.992 Kč (895 eur). Zásluhu na tom má především státní správa, kde mzdy rostly rychleji než ve firmách. Reálně se příjmy zvýšily díky nízké inflaci o 1,4 %.
Nejvíce si polepšili úředníci. Mzdy ve státní správě zrychlily růst ze 4,2% v 1. čtvrtletí na 4,3%. „Za mírným přírůstkem průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí tak stojí státní sféra,“ uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank. Příjmy Čechů se tak v průměru zvýšily, i když mnoho podniků pro propad tržeb snížilo mzdy nebo zmrazilo bonusy. Například zaměstnanci ČSA přistoupili na konci dubna na snížení mezd o 6,5 %.

V soukromém sektoru mzdy meziročně vzrostly o 2,4 procenta na 22.842 Kč, inflace pouze o 1,4 procenta, lidem se tak příjmy reálně zvýšily o procento. Podle odvětví platy vzrostly nejvíce v oblasti zdravotní a sociální péče, kde průměrná mzda vzrostla o 7,6 %. Naopak nejvíce, o 7,5 %, se mzdy propadly lidem pracujícím v těžebním průmyslu. Jak však upozornila Horská, nárůst průměrné mzdy nemusí nutně znamenat, že lidé budou více nakupovat. „Nárůst počtu nezaměstnaných bude tlačit spotřebu dolů,“ uvedla Horská.

Za celé první pololetí se meziročně zvýšila průměrná mzda o 2,7% na 22.605 Kč. Inflace v uvedeném období dosáhla 1,8 %. I během prvních 6 měsíců platy více vzrostly ve státní správě než v podnikatelské sféře. Analytici Raiffeisenbank podle Horské letos očekávají nejnižší růst průměrné mzdy v historii České republiky.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články